
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 2 mm |
| Length | 2.4892 mm |
| Width | 1.8 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Case Code (Imperial) | 1007 |
| Case Code (Metric) | 2518 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.8 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 38 MHz |
| Type | Wirewound |
| Current Rating | 270 mA |
| DC Resistance (DCR) | 150 mΩ |
| Test Frequency | 7.96 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 6.8 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 930 mA |
| Saturation Current | 270 mA |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 270 mA |
| Max Temperature Rise Current | 930 mA |
| Max Length | 2.7 mm |
| Max Width | 2 mm |
| Min Length | 2.3 mm |
| Min Width | 1.6 mm |
Stock: 976
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10982
Ext.Price$0.10982
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10982 | $0.10982 |
| 10 | $0.09741 | $0.97410 |
| 50 | $0.08640 | $4.32000 |
| 100 | $0.07582 | $7.58200 |
| 500 | $0.06654 | $33.27000 |
| 1000 | $0.06129 | $61.29000 |
| 3000 | $0.05645 | $169.35000 |
